fbpx

Sosyal Medya Yatırımlarını Optimize Ederken Nelere Dikkat Edilmeli?

Sosyal medya kanallarının, özellikle tüketici etkileşimi yaratma süreçlerinde irili ufaklı her işletme için sınırsız sayıda fırsat barındırdığı bilinen bir gerçek. Özellikle Facebook, Instagram, Youtube, LinkedIn gibi sosyal medya kanalları, işletmelerin potansiyel müşterilerine ulaşmaları için büyük olanaklar sağlıyor. Fakat her bir sosyal medya kanalı farklı reklam modeline sahip olduğu için, işletmelerin sosyal medya yatırım planlaması yaparken birçok faktörü göz önünde bulundurması, oldukça önemli bir zorunluluk olarak öne çıkıyor. Peki sosyal medyaya yatırım yaparken nelere dikkat etmeli, nasıl bir yol izlenmeli?

Social Media Examiner’in 2017 Sosyal Medya Endüstri Araştırması’nda öne çıkan bulgular, bu sorulara belirli yanıtlar içeriyor. 5,700’den fazla sektör profesyoneli ile gerçekleştirilen araştırma verilerini sizler için yorumladık. İşte o bulgular:

Son Kullanıcıya Ulaşmak için En Mükemmel Opsiyon: Facebook & Instagram

2017 Sosyal Medya Endüstri Raporu’na göre, sektör profesyonellerinin çoğunluğu %93’lük bir oranla Facebook’a yatırım yapmayı tercih ediyor. 2016’dan bu yana %6’lık bir artış kaydeden Facebook’un, bu dominasyonunda etkili olan birçok faktör buluyor. 1 milyara yakın kullanıcı hacmi ve gündelik olarak en sık kullanılan sosyal ağ olma özelliği ile Facebook, tüketicisine ulaşmak isteyen markalar için en etkili platform.

Facebook’un reklam verene sunmuş olduğu etkili demografik ve kişiselleştirilmiş hedefleme olanakları sayesinde işletmenin, kısa sürede yüksek etkileşimlere ve tüketici geribildirimine ulaşması mümkün.

2017 Sosyal Medya Endüstri Raporu’nun verilerine göre, pazarlamacıların Facebook’tan sonra en yoğun kullandığı mecra ise %24’lük bir oranla Instagram. Özellikle Instagram’ın, Insta Story (instagram hikayeler) özelliği ile yeni reklam modellerini faaliyete geçirmesi, BC2 odaklı pazarlamacıların gözünde mecrayı oldukça cazip kıldı. Yenilikçi yaklaşımları ile Instagram’ın; marka farkındalığını arttırmak ve tüketici etkileşimi yaratmak isteyen işletmeler için en uygun mecralardan biri olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

B2B Odaklı Pazarlama için En iyi Alternatif LinkedIn

Social Media Examiner 2017 verilerine göre B2B odaklı pazarlamacıların %37’lik bir dilimi, pazarlama faaliyetleri için LinkedIn mecrasını tercih ediyor. LinkedIn kendisini profesyonel bir sosyal medya platformu olarak konumlandırdığından bu sonuçlar pek şaşırtıcı değil. Facebook’ta olduğu gibi LinkedIn’da da gelişmiş hedefleme seçenekleri mevcut. Özellikle kurumsal müşteri kitlelerine ulaşmak isteyen pazarlamacılar için LinkedIn iyi bir yatırım alanı olarak tercih edilebilir.

 

Görsel İçerikler Yükselişte

2017 Sosyal Medya Endüstri Raporu’na göre pazarlamacılar tarafından en çok tercih edilen içerik tipi, %85’lik bir oranla görsel içerikler. Görsel içeriklerden sonra ise %66’lık bir oranla blog yazmak yer alıyor. Rapordaki bulgulara göre, tüketici etkileşimini arttırmak için en etkili yol içerik planlamasını görsele dönük yapmak. Yatırım yapılacak mecra hangisi olursa olsun; görsel içerik odaklı stratejilerin en yüksek geri dönüş oranlarına sahip olduğu söylenebilir.

 

Yenilikçi Teknolojiler Dönüş Noktası Olabilir

VR / Virtual Reality (Sanal Gerçeklik) , 360 Video, yapay zeka gibi kavramlar her endüstride olduğu gibi sosyal medya pazarlamacıları için de oldukça ilgi çekici kavramlar arasında yer alıyor. 2017 Sosyal Medya Endüstri araştırmasına katılan pazarlamacıların %61’lik bir oranı sanal gerçeklik (VR), 360 derece video gibi yeni teknolojiler hakkında daha fazla şey öğrenmek istiyor. Aynı şekilde, katılımcıların %59’luk bir oranı yapay zeka ve robotik teknolojiler hakkında oldukça ilgili. Bu yenilikçi teknolojilerin, kısa süre içerisinde pazarlama endüstrisini yeniden şekillendirmesi oldukça muhtemel.

Raporun tamamına aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz. http://www.socialmediaexaminer.com/social-media-marketing-industry-report-2017/

Comments are closed.